Bohuslav Martinů

Čištění busty Bohuslava Martinů

I když se říká, že bronzové sochy jsou tu již staletí a další staletí tu budou. No pokud nebude válka nebo nějaký politický převrat tak „SNAD“
Ale o bronzové sochy umístěné na náměstích a budovách kde projíždí kolem tisíce aut denně se musíme starat. Čistit je. Bronzové plastiky postavené před „technickou revolucí“na které nepůsobily kyselé deště z továren a ani výfukové plyny z tisíce aut mně li krásnou přírodní patinu,která se pomalu utvářela na jejich povrchu. Tuto patinu můžeme obdivovat už jen v muzeích kam se „smrad“dnešní doby nedostane.
Dnes všude v kulturním světě se o bronzové plastiky starají. Jednou zhruba za pět let nechají sochu omýt,opravit patinu a znovu nakonzervovat.
Bronzu neprospívá kyselí ptačí,holubí trus. Také smog z automobilových výfuků dělá na povrchu mastný film na který se nalepí černý prach a tato vrstva zabraňuje přirozené oxidaci a vytvoření přírodní krásné patiny. Naopak vznikají takzvané hnízda kde bronz za určitých podmínek silně krystalizuje a „ucpává“rukopis, modelaci autora.

 

Kontaktujte nás